داروخانه دکتر حلاجیان

Dr. Hallajian Pharmacy

 

 

علایم عمده ناشی از حساسیت عبارتند از :

عطسه – خارش گلو – سردرد- سینوس ملتهب – آبریزش بینی و خارش و آبریزش چشم

 علل آلرژی:

 گرده های گلها و گیاهان مختلف که در هوا پراکنده اند و حتی گاهی هاگ ها و کپک ها از راههای مختلف مثل دهان – بینی – چشم وارد بدن شده ویک واکنش آلرژیک را آغاز می کند. معمولا سیستم ایمنی نباید به مواد کوچکی مثل گرده ها واکنش  نشان دهد اما در افراد حساس، سیستم ایمنی این موادرا بعنوان مهاجم در نظر گرفته و طی واکنشهایی اقدام به ایجاد و ترشح مواد شیمیایی جهت مقابله با این مواد مهاجم مینماید(مثل آنتی هیستامین) که ترشح این مواد باعث تورم و تحریک (خارش – کهیرو.....)در محل می شود. علایم یک واکنش آلرژیک 5-10 دقیقه بعداز تماس با ماده آلرژی زا (آلرژی) شروع شده و حتی ممکن است یک سال طول بکشد . ضمن اینکه ممکن است 2-4 سال بعد مجددا عود کند.

 

علائم و نشانه ها:

آلرژی ها دامنه ای از علائم را ایجاد می کند که شامل تحریک چشم – عطسه –احتقان( پر خونی مخاط بینی و چشم) می شوند.

تب یونجه بر عکس اسمش نه ناشی از یونجه است و نه تب ایجاد می کند. علائم عمومی آلرژی ها عبارتند از عطسه – آبریزش بینی – احتقان (پر خونی چشم یا گرفتگی بینی) خارش ، آبریزش و قرمزی چشم- سرفه خشک- اختلال در بویایی و چشایی و اختلال در خواب.

معمولا قرمزی ،خارش و آبریزش چشم جزﺀ اولین علایم شروع فصل گرد افشانی می باشد همچنین خارش گلو نیز جزﺀ این علایم است. عطسه و آبریزش بینی نیز کم کم شروع می شود. بعضی از انواع آلرژی ها موجب احتقان – سردرد – خس خس سینه و سرفه می شود این علایم ممکن است موجب اختلال در خواب و بی قراری شود.التهاب ملتحمه چشم نیز وضعیتی است که ممکن است پیش بیاید و در آن داخل پلک و سفیدی چشم متورم می شود .

عوامل مستعد کننده :

اگر چه آلرژی ممکن است در تمام طول عمر فرد اتفاق بیفتد ،اما معمولا تا 20 سالگی خود را نشان می دهد متوسط سن شروع آلرژی 10 سال است. آلرژی نیز مثل بقیه اختلالاتی که سیستم ایمنی را درگیر می کند می تواند ارثی باشد. در بیشتر از نصف موارد آلرژی ها ، حداقل یک مورد سابقه ابتلا در اعضای خانواده وجود داشته است. اما دربین زنان و مردان تفاوتی از نظر درصد ابتلا وجود ندارد. همچنین نژاد های مختلف هم از این بابت تفاوتی ندارند.

تشخیص علل آلرژی:

برای تعیین عاملی که باعث ایجاد علایم آلرژی می شود پزشک ابتدا تقاضای یک شرح حا ل و تاریخچه از بیمار می کند . بزرگترین معرف آلرژی همان علایم عمومی آن است به عبارت دیگر اگر این علایم از اواسط فروردین ماه شروع شده باشد می توان آلرژی را دلیل آن دانست.آلرژی می تواند با چیزهای زیادی شروع شود .مثلا تماس با گرد و خاک منزل و یا موی حیوانات خانگی .دکتر شما از شما در مورد نگهداری حیوانات خانگی و نیز کشیدن سیگار در منزل سوال می کند و اینکه آیا برای پیدا کردن علت آلرژی قبلا اقدام پزشکی کرده اید یا نه. همچنین او می خواهد بداند آلرژی شما از کی شروع شده و آیا شخص دیگری در خانواده به آن مبتلا بوده یا خیر. پزشک ممکن است داخل بینی را برای دیدن انسداد احتمالی معاینه کند. ترشح شفاف بینی و نیز خصوصیات ظاهری ته گلو می تواند نشان دهنده این باشد که رینیت آلرژیک ممکن است موجب این علایم در قسمت فوقانی تنفسی شما باشد. پولیپ ها – تومورها- و انحراف های بینی نیز می توانند موجب بروز علایمی شبیه به آلرژی شوند.

تست های پوستی الرژی می توانند نشان دهند که کدام ماده آلرژی زا (آلرژن) در بیماری های شما دخیل است. برای یک تست پوستی الرژی ،دکتر شما یک سری از سوزن های حاوی مقادیر بسیار کم آلرژن های مختلف را به پوست شما تزریق می کند. اگر یکی از این نواحی تزریق شده قرمز شود یا بخارد یا کهیر بزند آن آلرژن مسئول بیماریست. گاهی اوقات پزشک برای تشخیص تعداد ائوزینوفیل های شما(نوعی از گلبول سفید که شاخص ایجاد آلرژی است)ممکن است دستور آزمایش خون بدهد.

   

پیشگیری و جداسازی

می توان برای پیشگیری از تماس باگرده ها، کارهایی انجام داد.بعنوان مثال به نظر می آید بیشترین مقدار پراکندگی گرده ها در محیط ، بین ساعات 5 تا 10 صبح هرروز می باشد.بنابراین افراد مستعد به آلرژی باید سعی کنند در این ساعات حتی الامکان در خانه بمانند و اگر در این ساعات مجبور به حضور در محل کار هستند،باید شیشه های اتومبیل را بالا کشیده و از تهویه استفاده کنند. بطوریکه دمای آن خیلی خنک نشود .استفاده از عینک آفتابی می تواند مانع از تماس گرده ها با چشم شود. رادیو تلویزیون هم در پیش بینی وضع هوا به وضعیت گرد و غبار اشاره می کنند . در صورتیکه آن روز میزان گردو غبار زیاد باشد،اگر می توانید فعالیتهای بیرون خود را عقب انداخته و یا داروهای ضد حساسیت را با خود بردارید.

 

مراقبت اورژانسی:

آلرژی ها به خودی خود آنچنان جدی نیستند. اما عفونتهایی مثل عفونت سینوس که با تب ،درد و ترشح زرد یا سبز رنگ بینی مشخص می شوند می توانند علایمی مثل آلرژی داشته باشند.

 

مراقبت از خود:

داروهای بدون نسخه ضد آلرژی می توانند موجب راحتی شما شوند. آنتی هیستامین ها می توانند خارش و عطسه ناشی از ازاد شدن هیستامین هایی که بدن در پاسخ به آلرژن ها (عوامل آلرژی زا) تولید می کنند ، متوقف کنند. در واقع آنتی هیستامین ها عمل هیستامین ها را مهار می کنند. در آمریکا داروهای otc زیادی هستند که حاوی دیفن هیدرامین و کلماستین می باشند. اگر چه آنتی هیستامین ها می توانند علایم تب یونجه (آلرژی ) را به حداقل برسانند ، در عوض می توانند موجب خواب الودگی شدید شوند. گاهی بعضی افراد از این داروها بعنوان کمک در به خواب رفتن استفاده می کنند. بعضی از این داروها مثل لوارتادین – ستی ریزین و فگزوفنادین خواب آوری ناچیزی دارند.خشکی دهان نیز یکی دیگر از عوارض شایع آنتی هیستامین هاست.گیجی و تاری دید کمتر شایع هستند. همه ی داروهای آنتی هیستامین بدون نسخه دارای بروشورهای  راهنمایی هستند که به بیمار توصیه می کنند در صورت مصرف این داروها از رانندگی و یا انجام کارهایی که نیاز به هشیاری دارد خودداری کنند. بعنوان مثال خلبان ها از کسانی هستند که در مصرف آنتی هیستامین ها باید احتیاط کنند. ممکن است بتوانیم به زور خود را هوشیار نگهداریم ولی در این صورت هم احساس خوبی نداریم و هم اینکه دقت و حساسیت مان مثل قبل از مصرف دارو نیست . ضد احتقانهای  موضعی بینی (مثل فنیل افرین و نفازولین واکسی متازولین ) می توانند جلو آبریزش و پرخونی بینی را بگیرند.این داروها باتنگ کردن مویرگهای بینی ،موجب کاهش جریان خون در بینی شده و قرمزی –ورم و آبریزش بینی را تسکین می دهد. بی خوابی – بی قراری واختلال در دفع ادرار از دیگر مشکلات این داروهاست. ضمن اینکه در بعضی افراد، ضد احتقانهای موضعی ممکن است تاثیر چندانی نداشته باشند. در مورد بعضی از فراورده های موضعی بینی مثل فنیل پروپانول آمین (PPA)مطالعاتی انجام گرفته ونشان داده که خطر حمله قلبی در خانمها و نیز خطر بروز خونریزی مغزی را زیادی می کند گر چه احتمال این عوارض بسیار کم است ،ولی خطر مصرف ان در فراورده های ضد سرما خوردگی بدون نسخه بسیار محدود شده است.

درمان دارویی:

پزشک شما بهترین مرجع برای کسب اطلاعات وانتخاب داروی مناسب می باشد.

 

درمانهای دیگر:

نوعی از تزریقات می تواند از طریق افزایش مقاومت سیستم ایمنیف حساسیت شما را به گرده ها کمتر کند.در روش ایمنی درمانی، مقادیر ناچیزی آلرژن های خاص که شما به ان آلرژی دارید ،تزریق شده و بتدریج مقدار آن افزایش می یابد تا به آن تحمل پیدا کنید. این امر ممکن است 3تا 5سال به طول انجامد.

 طب جایگزینی :

بعضی از درمانهای جایگزینی ممکن است بتوانند در درمان آلرژی موثر باشند .بعنوان مثال گزنه  می تواند موجب کاهش عطسه –خارش و تورم ناشی از حساسیت ماده اصلی گزنه(quercetin) (کوئرستین)می باشد که قادر به جلوگیری از آزاد شدن هیستامین است.

 ملاحظات خاص :

خانمهای باردار ونیز خانمهایی که به کودک خود شیر می دهند باید قبل از مصرف داروهای ضد حساسیت با پزشک خود مشورت کنند.بعضی از داروها در دوران بارداری منع مصرف دارند وبعضی نیز از طریق شیر به نوزاد می رسند. میزان مصرف کودکان نیز با بزرگسالان متفاوت است .در این مورد با پزشک مشاوره کنید.

مهم: در صورتیکه کار دقیق مثل رانندگی –موتور سواری- خیاطی –نجاری و اصولا کارهایی که نیاز به هوشیاری دارند انجام می دهید از مصرف آنتی هیستامین خودداری کنید چون انتی هیستامین می تواند زمان واکنش عضله و عصب را واکنش دهد.

                                                                           تهیه و تنظیم : دکتر حسین حلاجیان

+ نوشته شده در  دوشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت 10:38  توسط   |